Serwis PROW - Województwo Podkarpackie

Serwis PROW - Województwo Podkarpackie

Filmy przedstawiają inwestycje i zmiany jakie zaszły na obszarach wiejskich podkarpacia na przestrzeni ostatnich lat, dzięki wykorzystaniu funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat rzeszowski: Wędrówkę po powiecie rzeszowskim rozpoczynamy od pięknych widoków z lotu ptaka. O tym regionie podkarpacia opowiada Starosta Rzeszowski zapraszając jednocześnie do zwiedzania. W pierwszej części odwiedzamy Park Naukowo – Technologiczny w Dworzysku, następnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z siedziba w Górnie, gdzie swoje miejsce odnajdują osoby zmarginalizowane i potrzebujące pomocy. Kolejnym miejscem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mrowli, gdzie uczą się dzieci niesprawne intelektualnie w wieku od 7 do 24 lat. Uczniowie oprócz zajęć lekcyjnych uczą się także zawodu i pracują w ośrodkowym ogrodzie. Film pokazuje także piękne trasy rowerowe powstałe na szlaku Green Velo oraz Siedlisko bobrów w rezerwacie Mójka w Kąkolówce i Futomie. Następnie zwiedzamy kilka ciekawych miejsc, a są to: Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej, Skansen w Markowej, Klasztor w Borku Starym, Tężnie Solankowe w Dąbrówce, Ruiny Zamku w Dąbrówce Starzeńskiej i Pałac Wodzickich w Tyczynie. Następnie udajemy się do Harty, gdzie funkcjonuje Gospodarstwo Ekologiczne specjalizujące się w uprawie starych zbóż, szczególnie płaskórki i orkiszu. Kolejnym etapem zwiedzania powiatu rzeszowskiego jest wizyta w gospodarstwie w Błażowej, gdzie oglądamy silosy do przechowywania zboża oraz stację żywieniowa dla bydła i trzody chlewnej. W Borku Starym w odremontowanym Centrum Kultury Wsi poznajemy zespół ludowy, który przygotował krótki występ w zakupionych ze środków PROW pięknych strojach rzeszowskich. Wycieczkę po powiecie kończymy w zakładzie Mechaniki Pojazdowej w Straszydlu, który także został doposażony w ramach środków PROW.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat leski: Wędrówkę po powiecie Leskim rozpoczynamy bieszczadzką ciuchcią przez las. Następnie wędrujemy po Połoninie Wetlińskiej i do Dołżycy, gdzie znajduje się pensjonat i stadnina koni. Atrakcją dla gości są tutaj przejażdżki bryczką i pojazdami traperskimi. Atrakcją tego terenu są także drezyny rowerowe    oraz loty szybowcami. Następnie odwiedzamy liczne w powicie galerie, gdzie znajdziemy wiele dzieł lokalnych twórców. Następnie odwiedzamy restaurację „Szeherezada” w Cisnej, gdzie można zjeść, odpocząć i posłuchać muzyki. Maszerujemy także słynnym szlakiem architektury drewnianej, szlakiem naftowym oraz chasydzkim. Kolejnym punktem wędrówki jest Bieszczadzka Szkoła rzemiosła, w której uczniowie poznają i uczą się ginących zawodów. Przyglądamy się także rozwijającej się infrastrukturze drogowej - budującym się drogom i mostom.  Na koniec odwiedzamy gospodarstwo ekoturystyczne specjalizujące się w serowarstwie. Właścicielka Pani Bożena pokazuje jak waży się pyszne sery z krowiego mleka. Następnie udajemy się do Bezmiechowej Górnej na plantacje pysznych borówek amerykańskich i do warsztatu mobilnego docięcia i łupania drewna. Wycieczkę po powiecie leskim kończymy tak jak rozpoczynaliśmy i odjeżdżamy kolejką bieszczadzką.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat bieszczadzki: W powiecie wita nas bieszczadzka kapela LIREPI i widoki dzikiej, pięknej przyrody widzianej z drona. Na początek starosta bieszczadzki zaprasza wszystkich chętnych na wędrówki po powiecie nowymi i przebudowanymi mostami i drogami. Następnie zwiedzamy miejscowość Zatwarnicę, niegdyś bardzo gęsto zaludnioną miejscowość między innymi przez Bojków i Łemków. Mieści się tu muzeum w drewnianej Bojkowskiej chacie, w której widzimy wiele przedmiotów użytkowych z tamtego okresu. Dalej udajemy się do Lutowisk gdzie znajduje się EKO MUZEUM trzy kultury – a jest to przyrodnicza ścieżka, którą wędrując poznajemy różne zakątki regionu. Kolejnym etapem jest zwiedzanie Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych gdzie widzimy zabytkowe maszyny młynarskie, cepy młocarnie. Odbywają się tutaj także warsztaty wypieku chleba, bułeczek i proziaków. Także w Ustrzykach Dolnych zaglądamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jest to placówka dedykowana dzieciom ze szczególnymi potrzebami. Mogą one tutaj aktywnie spędzać czas. Następnie udajemy się do szpitala powiatowego, gdzie możemy zobaczyć wyposażenie sal chorych i zabiegowych, z których mogą korzystać miejscowi i turyści. Kolejnym etapem naszej wycieczki jest zagroda edukacyjna połączona z hodowlą krów rasy czerwonej. Właścicielka gospodarstwa Pani Beata prowadzi dla najmłodszych warsztaty. Widzimy stół w sadzie zastawiony produktami wytworzonymi w gospodarstwie. Kolejnym etapem naszej podróży jest gospodarstwo rolne we wsi Polana. Właściciel hoduje tutaj konie rasy huculskiej, które swobodnie biegają po bieszczadzkich górach. Następnie odwiedzamy czatownię. Jest to malutka drewniana chatka, w środku lasu. Jej właściciel wypożycza ją wielbicielom przyrody i zwierząt, ale także fotografom, którzy przy odrobinie szczęcie mogą obserwować z niej niedźwiedzie, żubry czy wilki. Na koniec odwiedzamy salon fryzjerski w Wojtkowej, widzimy tutaj właścicielkę, która czesze jedną ze swoich klientek. Informuje nas że wyposażenie salonu zakupione zostało ze środków PROW 2014-2020.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat mielecki: Powiat mielecki to „lotnicza kraina”. Na początku odwiedzamy Specjalną Strefę Ekonomiczną i obserwujemy ją z lotu ptaka. Do odwiedzenia powiatu zaprasza nas Starosta Mielecki, wymieniając najważniejsze inwestycje w tej okolicy tj. drogi i mosty. Przemieszczamy się teraz do strefy budującej helikoptery i samoloty w tym te przeznaczone dla rolnictwa. Odwiedzamy także firmę zajmującą się budowa symulatorów lotniczych,  mielecki szkoły, które systematycznie rozwijają się i są remontowane a następnie szpital powiatowy, który aktualnie jest remontowany i doposażony w niezbędny sprzęt medyczny. Następnie przenosimy się na łono przyrody, podziwiamy Lasy Puszczy Sandomierskiej oraz Wisłę i Wisłokę. Rzeki dają możliwość rozwoju turystyki wodnej, ale stanowią także duże zagrożenie dla mieszkańców regionu, powodując zalewanie całych miejscowości.
W powiecie odwiedzamy także rolników i przedsiębiorców, którzy pozyskali środki w ramach PROW 2014-2020. W Czerminie poznajemy gospodarstwo specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej oraz uprawie rzepaku i pszenicy. W Borowej poznajemy gospodarstwo w którym dominuje hodowla krów, a pozyskane środki UE właściciel zainwestował w robot udojowy, oraz GPS nadzorujący siew i opryskiwanie gruntów. W Mielcu dzięki środkom PROW powstał gabinet rehabilitacji, a w Grochowem żłobek dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Na zakończenie, na spacerze, wśród mieleckiej zieleni spotykamy się z Marszałkiem Województwa Władysławem Ortylem. Pan Marszałek podkreślił, jak ważne jest sięganie po środki unijne, które maja ogromny wpływ na rozwój obszarów wiejskich.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat jarosławski: Wędrówkę po powiecie jarosławskim rozpoczynamy od Więzy Widokowej na górze Iwa w Pruchniku, skąd można podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Podróż rozpoczynamy w towarzystwie starosty jarosławskiego na pruchnickim rynku. Widzimy tutaj uliczki ze specyficzną dziewiętnastowieczną architekturą i zabytkowe kamieniczki. W dalszej części odwiedzamy Perłę Drewnianej Architektury w Chłopicach, jest to Kaplica Dzwonnica z XVIII wieku, Leśne Kurhany. Następnie udajemy się do miejscowego muzeum pożarnictwa w  Chłopicach, gdzie znajdują się  pompa ssąco tłocząca z początków XX wieku, sikawka konna a także hełmy ochronne z czasów I i II Wojny Światowej. Następnie poznajemy region pod względem rozwoju i rozbudowy lokalnych dróg i szlaków komunikacyjnych, a także szpital powiatowy po przebudowie i modernizacji z nowoczesnym blokiem operacyjnym. Następnie udajemy się z wizytą do szkoły branżowej, gdzie obserwujemy przyszłych kucharzy, piekarzy cukierników i fryzjerów w nowoczesnych świetnie wyposażonych pracowniach. Kolejnym punktem wycieczki po powiecie jest wizyta w gospodarstwie w Świętem, zajmującym się głównie uprawą zbóż. To duże 220 hektarowe gospodarstwo w którym pracują nowoczesne maszyny, ciągniki a wszystko sterowane jest przez GPS. Następnie udajemy się do rodzinnego gospodarstwa trzody chlewnej w Manasterzu. W miejscowości Pruchnik oglądamy plac zabaw dla dzieci, zewnętrzną siłownię i cieszący się ogromną popularnością tenis stołowy. Następnie udajemy się do Chwałowic jednej z miejscowości powiatu, która jako jedna z pierwszych poddana została scaleniom gruntu. Wicemarszałek Województwa Piotr Pilch informuje nas że województwo podkarpackie jest największym beneficjentem środków UE przeznaczonych na scalenia. Wiele tych prac zostało wykonanych we wschodnich powiatach województwa w tym, w powiecie jarosławskim. Pan Marszałek podkreślił, że na scalenia województwo do tej pory otrzymało ponad 318 milionów.

© 2024 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Back to top