Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Radomyśl: Pani Dorota zabiera nas z ekipą filmową do Radomyśla, gminy, gdzie rodzi się najwięcej dzieci, pokrótce opowiada o gminie. Energiczna muzyka na ekranie pojawiają się napisy przedstawiające powierzchnię gminy: 159,8 km2 i liczbę ludności: 14 238, a także 13 sołectw, jakie wchodzą w skład gminy: Dąbie, Dąbrówka Wisłocka, Dulcza Mała, Dulcza Wielka, Janowiec, Partynia, Pień, Podborze, Radomyśl Wielki, Ruda, Zdziarzec, Zgórsko, Żarówka. Oglądamy rynek, zabudowę miasta oraz ujęcie miasta z lotu ptaka. Na rynku rozmawiamy z burmistrza Radomyśla Wielkiego panem Józefem Rybińskim, który jest naszym rozmówcą. Opowiada, że rynek w Radomyślu jest jednym z największych rynków w Polsce południowej. Burmistrz opowiada o pracach inwestorskich jakie były wykonane przy rynku, zaś kamera w tym czasie pokazuje jego piękną zwartą zabudowę, łącznie z panoramicznym rzutem z lotu ptaka. Energiczna muzyka, z którą wędrujemy po Radomyślu. Zatrzymujemy się w Szkole Muzycznej, której otwarcie okazało się strzałem w dziesiątkę. Z kamerą odwiedzamy zajęcia uczniów, prowadzonych przez muzyka z zespołu Piersi, słychać strojenie instrumentów dętych. Rozmawiamy z dyrektorem szkoły Muzycznej I stopnia panem Pawłem Stanoszem, który potwierdza fakt, że w szkole zajęcia prowadzi pan Erwin Żebro, co w dużej mierze przyciąga rzesze uczniów. Słychać solówkę na trąbce w wykonaniu muzyka zespołu Piersi. Dyrektor opowiada o szkole muzycznej, a kamera odwiedza zajęcia muzyczne indywidualne i grupowe.

Energiczna muzyka, z którą wędrujemy na plac zabaw przy szkole, na którym bawią się dzieci, a następnie odwiedzamy boisko sportowe. Ponownie przenosimy się na rynek, gdzie Burmistrz Radomyśla opowiada o inwestycjach szczególnie tych najbardziej wyczekiwanych przez młodzież i dzieci jakim była budowa basenu. Z lotu ptaka oglądamy świetnie przygotowany i wykończony obiekt basenowy. Burmistrz opowiada o obiektach, których sfinansowanie ma duży wpływ na zatrzymanie młodzieży w gminie, są to boiska sportowe w każdej gminie, orliki, plac zabaw. Słychać rytmiczną muzykę, a my odwiedzamy z kamerą te obiekty.

W tle wybrzmiewa spokojna muzyka, a naszym oczom ukazuje się piękna murowana kaplica w zacisznej zieleni oraz drewniana dwustuletnia przydrożna kapliczka w Dąbrówce Wisłockiej, usytułowana w sąsiedztwie starych dębów. Pani Dorota opowiada o tej kapliczne, która została odrestaurowana ze środków PROW.

Ludowa muzyka marszowa, w tle piękne krajobrazy wiejskie, a my maszerujemy na festyn wiejski, gdzie przygrywa ludowy zespół, na tle samochodu strażackiego prezentuje się młodzieżowa drużyna strażacka oraz panie z koła gospodyń wiejskich w pięknych ludowych strojach. Rozmawiamy z panią Beatą Żytniak, przewodniczącą koła gospodyń wiejskich w Żarówce o najprostszej potrawie z kapusty, ziemniaków i grzybów, która zwyciężyła w „bitwie regionów”. Pani Beata opowiada o funkcjonowaniu koła oraz o pozyskiwanych środkach z ARiMR wspierających działalność koło.

Dynamiczna muzyka, przenosimy się na łąkę, po której biega koń ze źrebakiem pod okiem gospodarza. Prowadząca program opowiada o imprezie, która od lat organizowana jest we wsi Żarówka, zapoczątkowana przez miłośników koni. Rozpoczyna się ona od przejazdu przez wieś zaprzęgów  konnych, kamera pokazuje zdjęcia zaprzęgów konnych oraz jeźdźców na koniach, a następnie urywki filmowe z tego wydarzenia.

W dalszej części filmu odwiedzamy oczyszczalnię ścieków, gdzie naszym rozmówcą jest Jarosław Godek, zastępca Burmistrza Radomyśla Wielkiego. Opowiada on o tej inwestycji oraz o innych, zaś kamera pokazuje oczyszczalnię oraz farmę fotowoltaiczną.

Dynamiczna muzyka, w tle krajobrazy gminy. O gminie przyjaznej przedsiębiorcom opowiada burmistrz znajdujący się na płycie rynku. Kamera pokazuje ujęcia gminy z lotu ptaka.

Odwiedzamy gospodarstwo rolne pana Dariusza Stopy producenta trzody chlewnej w Dulczy Wielkiej, w tle pracujące maszyny, sypiące się zboże oraz gospodarz opowiadający o technikach innowacyjnych jakie stosuje w swoim gospodarstwie. Spokojna muzyka, kamera pokazuje prace ciągnika, zagrodę trzody chlewnej oraz całe gospodarstwo z lotu ptaka.

W pięknym ujęciu zielonych łąk o kryzysie zbożowym oraz o pomocy dla rolników rozmawia Magdalena Rożek, zastępca dyrektora Podkarpackiego Oddziału ARiMR. W tym czasie kamera pokazuje obsiane pola uprawne, prace maszyn rolniczych na polach, silosy zbożowe.

Słychać szum maszyn, odwiedzamy masarnie ”KUREK” prowadzoną przez pana Andrzeja Kurek, który opowiada o przedsiębiorstwie oraz o jego rozwoju za sprawą środków pozyskanych z PROW. W tle kiełbasy wiszące na hakach, proces pakowania próżniowego oraz praca ludzi przy pakowaniu.

Pogodna muzyka przenosi nas do ogrodu sensorycznego, o którym opowiada pani Lucyna Grzyb nauczycielka Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej. Widać cały obiekt, bawiące się dzieci, alejki ogrodowe oraz rosnące rośliny uprawne. Pani Lucyna informuje, że to wszystko udało się dokonać dzięki społeczności lokalnej oraz przy udziale środków z PROW. Spokojna muzyka, ostatnie ujęcia panoramiczne gminy i pani Dorota Sowa, prowadząca program na tle zabudowań wiejskich, żegna się z nami i zaprasza do kolejnego odcinka.


 

Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Kamień: film rozpoczyna się od ujęcia prowadzącej film pani Doroty Sowy na tle kanału, która po krótce przedstawia historię powstania i założenia gminy Kamień. W tle słychać spokojną muzykę,  na ekranie na tle pól, pojawiają się napisy przedstawiające powierzchnię gminy: 74 km2, liczbę ludności: 6 992 oraz informacja, że gmina Kamień należy do powiatu rzeszowskiego, a także 6 sołectw, jakie wchodzą w skład gminy: Krzywa Wieś, Kamień Górka, Kamień Podlesie, Kamień Prusina, Nowy Kamień i Łowisko. Lektor przybliża charakterystykę położenia gminy. Pojawia się dźwięk gry na harmonijce, widoczny mężczyzna od tyłu siedzący na ławeczce i grający na harmonijce, pokazana zostaje piękna panorama wsi z lotu ptaka. Spokojna muzyka - przenosimy się na obiekt siłowni zewnętrznej, gdzie prowadząca program rozmawia z wójtem wsi Ryszardem Bugajem o złożonych wnioskach na inwestycje w ramach środków pochodzących z Unii Europejskiej, z obszaru ochrony środowiska, wodociągów i inwestycji oświatowych. Kamera pokazuje zrealizowane: szkołę, dom kultury, gminne centrum integracji i rehabilitacji wodnej, parki, stadiony, sale gimnastyczne oraz basen. Przenosimy się do Sali Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kamieniacy”, ubranych w stroje ludowe i śpiewających ludową pieśń pt. „Oj nie widać mego Lasowiaczka”. Naszym rozmówcą jest Damian Miazgowicz Dyrektor Gminnego Centrum, który opowiada o funkcjach jakie spełnia budynek, zaś kamera w tym czasie pokazuje budynek wewnątrz i z zewnątrz,  scenę na której tańczy zespół grupy dorosłych, w tle wybrzmiewa skoczna muzyka ludowa. Dyrektor mówi, że większość działających zespołów to zespoły taneczne. Informuje, że na parterze budynku mieści się siłownia, pokazana jest siłownia i ćwiczący w niej mężczyzna oraz sala kinowa z wysuwaną widownią.

Słychać muzykę harmonijkową, lektor informuje, że do Kamienia zjeżdżają się harmonijkarze z całego kraju na ogólnopolski konkurs gry na harmonijkach ustnych. W centrum kultury powstało muzeum harmonijek, pokazane są zdjęcia harmonijkarzy oraz gabloty z harmonijkami.

Przenosimy się w miejsce, by zaprezentować wykorzystanie obiektów, które straciły swoje pierwotne funkcje, widzimy zadaszoną wiatę z drewnianą podłogą, gdzie młodzież gra w hokeja. Wchodzimy do wnętrza dawnej szkoły podstawowej, gdzie mieści się obecnie biblioteka, szkoła muzyczna i środowiskowy dom pomocy. Słychać muzykę, gra i śpiewa zespół złożony z osób niepełnosprawnych, wybrzmiewa piosenka „Na życie patrzysz bez emocji…”. Widzimy wyposażone pracownie w których niepełnosprawni mogą rozwijać bądź doskonalić swoje umiejętności. Prowadzący rozmawia z pracownikiem domu, który opowiada o zajęciach prowadzonych dla osób niepełnosprawnych. W tle słychać przyjemną muzykę, a my przenosimy się do pracowni rehabilitacyjnej, w której widać ćwiczące osoby. Kamera odwiedza poddasze budynku, na którym znajduje się biblioteka i szkoła muzyczna, wybrzmiewa muzyka ludowa, gra zespół młodzieży szkolnej. Wracamy na zewnątrz do pana wójta, który opowiada o budowie kompleksu basenowego, uwzględniającego osoby niepełnosprawne, w tle zdjęcia z budowy i łagodna muzyka.

Odwiedzamy budynek szkoły podstawowej, gdzie rozmawiamy z panią dyrektor Bernadetą Majowicz, opowiadającą o ofercie edukacyjnej, z jaką do dzieci i młodzieży wychodzi placówka edukacyjna. Kamera pokazuje przyjazne oblicze wnętrza szkoły, kącik edukacyjny, salę sportową oraz zajęcia w szkole branżowej (kierunek operator CNC, mechanik samochodowy, fryzjerstwo, cukiernictwo i kucharstwo). Odwiedzamy kuchnię, dynamiczna muzyka, w tle słychać pracę miksera oraz uczennicę dekorującą babeczki.

Wędrujemy nad rzekę, gdzie prowadząca porusza temat braku wody w wielu gminach na Podkarpaciu oraz problemie betonozy. Kamera zabiera nas nad zbiornik retencyjny, który powstał w celu zatrzymania wody gruntowej. O zbiornikach retencyjnych ich budowie oraz funkcjach jakie pełnią opowiada z-ca wójta Marek Piróg. Kamera pokazuje pomost, na którym stoją rozmówcy, oraz pływających ludzi rowerkami wodnymi. Energiczna muzyka, ukazane zostają zbiorniki retencyjne z lotu ptaka.

Wracamy do rozmowy z panem wójtem, rozmowa dotyczy inwestycji drogowych i rozbudowy węzłów komunikacyjnych, kamera pokazuje węzły i autostradę z lotu ptaka. Dynamiczna muzyka, odwiedzamy Pawła Piekuta, właściciela firmy REMET CNC TECHNOLOGY w Łowisku. Pokazane są maszyny rolnicze, rębaki, rozdrabniacze do gałęzi, mulczery do rekultywacji, kosiarki bijakowe…

Spokojna muzyka, przenosimy się na pola, panorama z lotu ptaka, rozmówcą jest Jerzy Bednarz – sekretarz gminy, opowiadający o rozwoju rolnictwa w gminie Kamień. Odwiedzamy gospodarstwo zajmujące się produkcją wina, kamera pokazuje piękną winnicę oraz ludzi zbierających winogron. O swojej pracy, o winnicy opowiada Władysław Chowaniec z winnicy Michelle w Kamieniu. Między rzędami winorośli ustawiona jest beczka, a na niej różne odmiany i kolory win w butelkach. Pan Władysław prezentuje wino czerwone, rozlewając je do lampek winówek. Kamera pokazuje piwnicę gdzie rozlewane jest wino, zaprezentowany zostaje zakupiony sprzęt przy pracy (opryskiwacz sadowniczy). Słychać spokojną muzykę i maszynę przy pracy. Kolejnym rozmówcą w winnicy jest Andrzej Kraska z-ca dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR, który opowiada o nowym naborze i rozdaniu środków finansowych na wsparcie gospodarstw.

Spokojna muzyka, przenosimy się do wnętrza lokalu, widać nakryte stoły, sale restauracyjną za którym stoi pracownica i salę do zabaw. Rozmawiamy z właścicielką PROWAMA Sp. z o.o., która opowiada o pozyskanych środkach z PROW, w ramach których wyremontowano i urządzono ten lokal. Spokojna muzyka, kamera jeszcze raz pokazuje urządzone wnętrza.

Ta sama muzyka, pokazane panoramiczne ujęcie z lotu ptaka centrum wsi, wracamy na plac do rozmowy z wójtem, który mówi, że ten plac to obiekt popegeerowski wyremontowany ze środków PROW. Powstały piękne alejki, klomby, plac zabaw i siłownia polowa. Wracamy do pana siedzącego na ławeczce i grającego na harmonijce. Pan Dorota na tle klombów z kolorowymi kwiatami i soczystą zielenią podsumowuje wizytę w Kamieniu i zaprasza na spotkanie w kolejnym odcinku w gminie Padew Narodowa.


 

Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Padew Narodowa: film ukazuje piękny krajobraz nad wodą, na tle którego redaktor z TVP Rzeszów Pani Dorota Sowa, opowiada o walorach gminy, z lotu ptaka ukazana jest zabudowa na terenie gminy. Przenosimy się do sali, w której para w pięknych strojach tańczy tango. Na ekranie pojawiają się napisy: powierzchnia 70,55 km2, liczba mieszkańców 5449, powiat: mielecki, a także  12 sołectw: Babule, Domacyny, Kębłów, Padew Narodowa, Piechoty, Pierzchne, Przykop, Rożniaty, Wojków, Zachwiejów, Zaduszniki, Zarównie. Następnie Wójt Gminy Padew Narodowa Pan Robert Pluta spaceruje po parku z Panią redaktor i opowiada o walorach swojej gminy. Przenosimy się nad Balaton w Padwie Narodowej, gdzie widzimy zieleń nad wodą. Gmina ma przepiękne krajobrazy. Są to głównie tereny Natura dwa tysiące, duże kompleksy leśne ze stawami hodowlanymi, malownicze tereny nadwiślańskie oraz kompleks wodny w Wojkowej. Widzimy z lotu ptaka piękną zabudowę, kościół św. Antoniego, samochody przejeżdżające ulicą, pola, łąki i lasy. Przenosimy się do wnętrza barokowego Sanktuarium, gdzie znajduje się wizerunek Św. Antoniego z Padwy, który jest największym zabytkiem tego Sanktuarium. Znajdują się tam też Jego relikwie  ukazane na czerwonym płótnie oraz relikwie Świętego Jana Pawła II. Wędrując po gminie można spotkać obiekty, wpisane do Krajowego Rejestru Zabytków, widzimy głównie kapliczki i krzyże przydrożne.  Przenosimy się w urokliwe miejsce, gdzie widzimy dzwonnice i żółtą kaplicę z 1898 roku, która dzięki pozyskanym przez gminę funduszom zostanie wyremontowana i odnowiona. Następnie przenosimy się do wsi Zaduszniki, pokazana jest tablica umieszczona na ceglastym murze - upamiętniająca dom, w którym przyszedł na świat Ignacy Łukasiewicz – twórca pierwszej lampy i pionier przemysłu naftowego, a obok wizerunek Jego postaci. Wszystko jest ładnie zadaszone i ogrodzone, obok rosną  kwiaty w donicach, zapalone znicze, a nad tablicą dwie białoczerwone flagi. W dalszej części filmu  przenosimy się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Padwi Narodowej, gdzie Dyrektor Pani Edyta Pazdan – Skórska, opowiada o działaniach, w związku z uczczeniem ich rodaka w sposób niezwykły, bo w tle widzimy pomnik w formie budynku - czyli Centrum Ignacego Łukasiewicza. Na zewnątrz budynku są liczne zdjęcia, wycinki z gazet, wizerunek Ignacego Łukasiewicza. Wewnątrz budynku widzimy ładnie umeblowany obiekt, dzieci spędzają wspólnie czas, w tle zdjęcia Ignacego Łukasiewicza, w oknie kwiaty. Wychodzimy na zewnątrz, a tam na tle zieleni wystawa dotycząca życiorysu Łukasiewicza. Ponadto widzimy stół z krzesłami, na którym Pani Dyrektor pokazuje bardzo stary zeszyt, niczym kasę fiskalną z dawnych lat, prowadzony przez Panią ze sklepiku. Pokazane są ceny oraz artykuły kupowane dawno temu przez mieszkańców.  W następnej części filmu widzimy drewniany dom, tablicę pamięci przytwierdzoną do kamienia i przenosimy się do wnętrza budynku, gdzie para tańczy w pięknych strojach na parkiecie - są to mistrzowie i wicemistrzowie Polski w kategorii do lat 12 -tu. Tuż po tym, widzimy małe dzieci, które idą na spacer w parach wraz z Panią. W dalszej części filmu, widzimy z lotu ptaka  jedyną w gminie Szkołę  Podstawową w Padwi Narodowej. Dyrektor Szkoły Pani Anna Uzar opowiada  o możliwościach jakie daje szkoła. W tle roll-up i wizerunek Łukasiewicza oraz lampy naftowe ustawione na szafie, w której jest sztandar. Przenosimy się na zewnątrz na plac zabaw, gdzie wspólnie bawią się dzieci.  Na obiektach szkoły znajduje się park rehabilitacyjny ze ścieżką sensoryczną, pełną wymiarową halę sportową, salę gimnastyczną, w gablotach liczne puchary za osiągnięcia w unihokeju i piłce nożnej. Widzimy także sale z pozyskanymi pomocami dydaktycznymi i salę z komputerami. Na zewnątrz widzimy przedszkolaków z czerwonymi chusteczkami na szyi , którzy maszerują jeden po drugim na tle zieleni, a potem trzymają się za ręce i tańczą w kółku, śpiewając przy tym piosenki wraz z nauczycielkami. Następnie Wójt Gminy spaceruje po parku z Panią redaktor i opowiada o walorach swojej gminy, w tle ogrodzony kort tenisowy, na którym mężczyźni grają w tenisa, w tle plac zabaw i ławeczki. Z lotu ptaka widzimy też infrastrukturę i budowę dróg asfaltowych do każdej posesji na terenie całej gminy oraz rozbudowaną oczyszczalnię ścieków. Pani redaktor rozmawia z kierownikiem Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Padwi Narodowej z Panem Wojciechem Rusek, gdzie w tle pokazane są zmodernizowane urządzenia, monitoring, worki z granulatem nawozowym, który będzie stosowany w rolnictwie i będzie zasilać pola po uzyskaniu certyfikatu – z lotu ptaka widać liczne uprawy, łąki i domostwa. Oko kamery pokazuje tory kolejowe wiodące bezpośrednio do Łodzi. Wójt opowiada o inwestycjach drogowych, które są pokazane w tle filmu. Tuż po tym przenosimy się do Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie strażacy pokazują sprzęt do gaszenia pożarów i samochody. Przewodniczący Rady Gminy w Padwi Narodowej Pan Janusz Bik, który jest jednocześnie strażakiem opowiada o bezpieczeństwie gminy, o systemie w którym jest ich jednostka. W dalszej części filmu przenosimy się do podstacji pogotowia ratunkowego - co na wsi jest rzadkością widzimy karetkę pogotowia, gdzie w środku jest ratownik przygotowujący odpowiedni sprzęt do wyjazdu do zdarzenia. Karetka na sygnale wyjeżdża z podstacji. Zaraz potem słyszymy śpiew ludowy Pań emerytek, które tworzą wieniec dożynkowy, upiększają go kolorowymi kwiatami. Przechodzimy do sali w której seniorzy siedzą przy stołach, w wazonach widać piękne kwiaty, a Sekretarz Gminy Padew Narodowa Pani Małgorzata Brożyna, opowiada o zajęciach prowadzonych dla osób starszych. Osoby, które ukończyły 60 rok życia mogą korzystać z prowadzonych zajęć z psychologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem w placówce dziennego pobytu. Widać  ćwiczące na różnych sprzętach panie, ale też inne, które zajmują się robótkami ręcznymi pod okiem pani prowadzącej.  Operator kamery przenosi nas na pola uprawne, gdzie z lotu ptaka widzimy nowoczesne rolnictwo, kombajn koszący zboże. O swoich uprawach opowiada właściciel gospodarstwa w Padwi Narodowej Pan Andrzej Sulik. Widzimy maszyny, kombajn oraz uprawę buraka. Na tle niewielkiego lasku, wypowiada się dyrektor POR ARiMR Pan Wiesław Polek, na temat kwot wypłacanych młodym rolnikom. Widzimy uprawę cukinii, a w skrzynkach ogórki, marchewka i buraki. Pani redaktor na tle pięknej zieleni rozmawia z Posłem na Sejm Panem Fryderykiem Kapinosem z Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tle rozmowy widzimy zbliżony kadr na warzywa takie jak ogórek i burak ćwikłowy oraz czerwona malinę. Znów przenosimy się do gospodarstwa ekologicznego „Biorzeczka”, gdzie właściciele gospodarstwa przygotowują przetwory  z warzyw i owoców oraz wypiekają chleb którym karmią swoje dziecko. Przenosimy się z kamerą do firmy Prof -Glass, gdzie Pan Marek Surowiec na tle maszyn i urządzeń opowiada o nowej marce My Lofti  dla klientów indywidualnych, dzięki dotacji unijnej PROW zakupiono prasę krawędziową CNC, na której wykonywane są dekoracje, wieszaki ścienne oraz oprogramowanie sklepu internetowego, przy pomocy którego produkty są sprzedawane w tym sklepie. Widzimy budynek firmy oraz wejście do biura gdzie pracują przy biurkach i komputerach zatrudnione w firmie osoby. Pani redaktor wchodzi po schodach do zakładu fryzjerskiego, gdzie Jego właścicielka Pani Ewelina Domagała robi jej fryzurę, kręci włosy prostownicą, a następnie już na sofie odbywają rozmowę na temat dofinansowania ze środków PROW sprzętów potrzebnych do pracy fryzjerskiej i też innego wyposażenia zakładu. Dwie Panie  podczas farbowania i czesania włosów siedzą na fotelach fryzjerskich i są klientkami tego zakładu. Po tej rozmowie udajemy się dalej, na zakończenie filmu odwiedzamy most, miejsce w którym kończy się województwo podkarpackie, a zaczyna świętokrzyskie. Obok jest szeroki tor i most kolejowy na Wiśle. Prowadząca Dorota Sowa zaprasza na kolejny odcinek.


 

Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Orły: film przedstawia piękno gminy Orły w powiecie przemyskim, który rozpoczyna się od ujęcia terenu gminy  z lotu ptaka. Ukazane są pola uprawne, łąki, zabudowa oraz infrastruktura techniczna. Na ekranie pojawiają się napisy: powierzchnia 70,07 km2, Ludność 8879, powiat: przemyski, a także  12 sołectw: Orły, Ciemięrzowice, Drohojów, Duńkowiczki, Hnatkowice, Kaszyce, Małkowice, Niziny, Olszynka, Trójczyce, Walawa Zadąbrowie. Oko kamery przybliża teren na którym znajduje się pomnik, dla zachowania pamięci pierwszych osadników przybyłych na tę ziemię,
a następnie pokazany zostaje plac zabaw na którym dzieci wraz z rodzicami spędzają wolny czas. Następnie przenosimy się do pięknego parku, w którym Wójt Gminy Orły Pan Bogusław Słabicki, opowiada o walorach turystycznych swojej gminy. W dalszej części filmu ukazany zostaje odnowiony zabytkowy cmentarz. Następnie pokazana jest scena na której znajduje się orkiestra dęta podczas koncertu (w tle pieśń „wojenko wojenko”) oraz Forty Twierdzy Przemyśl. W dalszej części filmu ukazany jest kościół w miejscowości Walawa (dawna cerkiew), a zaraz potem orkiestra dęta na scenie grająca utwór „Przybyli ułani pod okienko.” O historii powstania orkiestry opowiada kapelmistrz orkiestry Dętej OSP Walawa  Pan Łukasz Rysz. Oko kamery przybliża nam mural na szkole która nosi imię Ojca Świętego Jana Pawła II, na którym jest portret Papieża Polaka z napisem „Pilnujcie mi tych szlaków” oraz pamiątkowy kamień. Następnie z lotu ptaka ukazane jest ciekawe położenie, bliskość do autostrady, granicy i strefa ekonomiczna z infrastrukturą i zabudową, wójt przedstawia walory gminy oraz cele i sztandarowe inwestycje do których m.in. można zaliczyć most wart 21 milionów złotych,
a także ukazane są drogi gminne w budowie. Następnie przenosimy się do budynku, w którym widzimy tańczący Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce” oraz Panie z Rady Seniora „Tradycja
i Nowoczesność”, które działają w strukturze Stowarzyszenia i organizują spotkanie ze strażakami z OSP z Wacławic, którzy przekazują im informacje na temat udzielania pierwszej pomocy. Następnie pokazany jest w pięknych strojach Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”  oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkolnego Zespołu Ludowego „Trójczyce” Pan Jan Pączek. Widzimy puchary, nagrody, dyplomy. Film ukazuje także gospodarstwo ekologiczne „Biorzeczka”, a w nim dojrzałe maliny, marchewka, buraczki, ogórki gruntowe. W tle wywiad z właścicielem Gospodarstwa Ekologicznego „Biorzeczka” w Duńkowiczkach Panem Dariuszem Zaprzałą oraz statuetki, nagrody, dyplomy za osiągnięcia w rolnictwie ekologicznym. Przenosimy się na pola kwitnących słoneczników oraz widzimy liczne ule, a obok nich pszczoły, a także pszczelarz wyciągający z ula ramkę pełną pszczół. W tle wywiad z dyrektorem POR ARiMR Panem Wiesławem Polek. W dalszej części filmu zaobserwować można wyremontowany obiekt zabytkowy, w którym OSP zagospodarowuje część pomieszczeń. Ukazany jest m. in. mszał  rzymski, ofiarowany ówczesnej parafii w 1881 roku. Przenosimy się do cukierni „Miłość jest słodka” w Orłach, gdzie właścicielka cukierni Agnieszka Golańska opowiada o zakupach sprzętu ze środków PROW za 50 tys. zł, który jest pokazywany oraz apetyczne ciasta i ciasteczka.  Wybrzmiewa przyjemna muzyka, przenosimy się na alejki parku, którymi idzie prowadząca program i która zachęca do obejrzenia wszystkich odcinków w zakładce TVP oraz zaprasza do obejrzenia kolejnego odcinka.


 

Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Fredropol: Prowadząca program Dorota Sowa wita w gminie Fredropol i opowiada o gminie. W tle widoczne piękno krajobrazu gminy, rozpościerające się zielone pagórki, zadrzewienia, nieliczne zabudowania gospodarskie i kościółek. Płynie przyjemna muzyka, na ekranie na tle pól, pojawiają się napisy przedstawiające gminę Fredropol w liczbach, powierzchnia: 159,5 km2, liczba ludności: 5 195, a także 19 sołectw, jakie wchodzą w skład gminy: Aksmanice, Darowice, Fredropol – Kormanice, Gruszowa, Hówniki, Kalwaria Pacławska, Kłokowice, Kniażyce, Koniuszki, Kupiatycze, Makowa, Młodowice, Młodowice – Osiedle, Nowe Sady, Nowosiółki Dydyńskie, Pacław, Rybotycze, Sierakośce, Sólca. Prowadzący program wraz z kamerą przenosi się na skwer A. Fredry w Fredropolu. Widoczny jest budynek, przed nim zaparkowany samochód. Prowadzący opowiada o historii powstania miasteczka, ukazując lokalną zabudowę: domy, ulice, skrzyżowanie, budynek Urzędu Gminy. W dalszej części filmu przenosimy się nad płynącą rzekę Wiar, w tle piękna zieleń i woda i tu prowadzący prowadzi rozmowę z wójtem gminy Fredropol, Mariuszem Śnieżkiem, który opowiada o panujących w gminie obostrzeniach środowiskowych oraz o wykorzystaniu zasobów gminy w celach turystycznych i uzdrowiskowych. W trakcie prowadzonej rozmowy oglądający mogą zobaczyć krajobraz gminy z lotu ptaka w ujęciu: od prawej strony rzeka, łąka, droga i zabudowania. W trakcie opowiadań o przekształceniu gminy na gminę zdrojową, obiektyw kamery pokazuje panoramiczny rzut gminy oraz budynki szkolne, które mają zostać przebudowane na budynek sanatoryjny. W dalszej części filmu ukazane są krajobrazy gminy, w tle przyjemna relaksacyjna muzyka, a lektor opowiada o położeniu gminy, o jej wielokulturowości, ukazując cerkiew obronną i obiekty sakralne, które mają też funkcje militarne. Odwiedzamy cerkiew w Posadzie Rybotyckiej z XV wieku, oko kamery pokazuje jej położenie, zieleń wokół cerkwi, w tle wybrzmiewa dynamiczna muzyka. Dalej prowadzący przemieszcza się ulicami wsi Rybotycze opowiadając o historii wsi i zaprasza na spotkanie z mieszkanką  panią Stanisławą Cielniak, założycielką muzeum wsi  Rybotycze. Pani Stanisława opowiada o historii rodziny i ludności zamieszkującej wieś Rybotycze, pokazane jest wnętrze muzeum znajdujące się w starej chacie, zdjęcia mieszkańców, stare przedmioty użytku codziennego, w tle słychać przyjemną muzykę. Muzyka zmienia się w śpiew sakralny i przenosimy się na Kalwarię Pacławską do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej. O sanktuarium opowiada gwardian klasztoru franciszkanów o. Krzysztof Hura, zaś kamera w tym czasie pokazuje wnętrze świątyni, ołtarz ojca Wenantego Katarzyńca, który czeka na beatyfikację oraz obejście wokół sanktuarium (zieleń parkową i kapliczni z kolorowymi malunkami). Zatrzymujemy się przy wejściu do piwnicy podziemnej do cudownego źródełka. Prowadzący opowiada o dodatkowych atutach sanktuarium i wzgórza kalwaryjskiego, pokazując ujęcia z planu filmowego do filmu „Tata” w roli głównej z Erykiem Lubusem, który był kręcony na wzgórzu. Pokazane są również fragmenty premii górskich wyścigu Tur de Polone, który upodobał sobie te tereny. W tle muzyka fortepianowa, przenosimy się na teren ruin zamku rodziny Fredrów. Prowadzący opowiada o historii zamku, który niszczony był wielokrotnie przez Szwedów, Tatarów, Siedmiogrodzian, a najbardziej przez właściciela PGR w latach 70 i 80 tych. Spotykamy się z nowym właścicielem, który opowiada o planach związanych z zamkiem i terenem wokół zamku. Naszym rozmówcą jest Radosław Fedaczyński, który w ruinach zamku i na jego obiekcie założył „Twierdzę zwierząt wykluczonych”. Właściciel opowiada o twierdzy zwierząt wykluczonych, zaś kamera pokazuje zwierzęta w wolnym wybiegu: łabędzie, bociany, kucyki, sarny, dzika – w tle muzyka instrumentalna.

Ponownie przenosimy się nad rzekę Wiar, gdzie wójt opowiada o inwestycjach w gminie, pokazane zostają wykonane wiaty, zachęcające turystów do odwiedzenia tego spokojnego, zacisznego zakątka województwa. Oczom widzów ukazana jest gmina z lotu ptaka - energiczna muzyka, jeszcze raz obraz łąk, pól, dróg gminy Fredropol i wypowiedź wójta gminy. Kamera zatrzymuje się na zielonych łąkach, a prowadzący prowadzi rozmowę z Magdaleną Rożek, z-cą dyrektora POR ARiMR, która wypowiada się o otrzymanych dofinansowaniach z Agencji. Podczas tej rozmowy kamera ponownie pokazuje gminę z lotu ptaka. Kamera pokazuje ujęcia pięknych terenów zielonych gminy Fredropol, zaś lektor informuje, że Fredropol to gmina rolniczo-leśna. Przenosimy się na drogę leśną, gdzie rozmówcą jest Dariusz Kwiatkowski z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Bircza. Energiczna muzyka, w tle leśnicy wyłaniający się z lasu. Kolejnym rozmówcą jest Teresa Pamuła Poseł na Sejm RP, Komisja Rolnictwa  i Rozwoju Wsi. Rozmowa odbywa się na tle lasu. Kamera ponownie pokazuje leśników tym razem wchodzących do lasu, energiczna muzyka. Wracamy na ścieżkę leśną do rozmowy z Dariuszem Kwiatkowskim. Kamera uchwyca jadący drogą leśną samochód straży leśnej, a następnie pokazuje wzgórza leśne.

Wybrzmiewa muzyka sakralna, kamera pokazuje metalowy krzyż, ogrodzenie i kaplicę grobową rodu Tyszkowskich, z której wychodzi kapłan. Opowiada ona o wsparciu pozyskanym ze środków PROW na remont ogrodzenia, odrestaurowanie drzwi wejściowych oraz uporządkowaniu zieleni wokół kaplicy, pokazane zostają wszystkie te inwestycje – wybrzmiewa muzyka kościelna. Muzyka sakralna przechodzi w energiczną muzykę instrumentalną, widzimy idącą kobietę chodnikiem, która wchodzi do domu mieszkalnego. Jest to pani Aneta Chachura, która opowiada o swojej pracy – mobilne usługi fryzjerskie, na rozwinięcie której pozyskała środki z PROW. Kamera pokazuje panią Anetę przy pracy w domu klientki. Wybrzmiewa przyjemna muzyka, przenosimy się na most nad rzeką, którym idzie prowadząca program i która zachęca do przyjazdu do pięknych terenów i malowniczych krajobrazów Gminy Fredropol i żegna się z państwem.