Serwis PROW - Województwo Podkarpackie

Serwis PROW - Województwo Podkarpackie

Przykłady dobrych praktyk w ramach PROW 2014-2020 opracowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Film z audiodeskrypcją:

Film z napisami:

Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Nowa Sarzyna: film przedstawia piękno tej leżajskiej gminy. Rozpoczyna się od pokazania przyrody, spływu kajakami rzeką Trzebośnicą. Następnie pokazuje stare mosty kratownicowe, które są bardzo charakterystyczne dla tej gminy i pochodzą z różnych okresów. Film pozwala zapoznać się z funkcjonującymi na terenie gminy zakładami pracy tj. Polenergię Elektrownię w Nowej Sarzynie oraz producentem żywności ekologicznej Owocowe Smaki.. Następnie widzimy piękny zespół szkolno – przedszkolny i poznajemy szlak spacerowy Kobyle Góry. Poznajemy także miejscowego hodowcę gołębi i Miśka – 600 letni dąb. Na zakończenie odwiedzamy nowoczesny plac zabaw przeznaczony dla dzieci i młodzieży oraz wiejski dom kultury, gdzie poznajemy członków Stowarzyszenia Gospodynie Razem w Judaszówce, którzy do przyśpiewki prezentują piękny ludowy taniec.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Boguchwała: do zwiedzania gminy zaprasza Państwa Burmistrz Boguchwały. Na wstępie podkreśla, a film pokazuje różnorodność gminy tj. jej mieszany charakter wiejsko – miejski. Poznajemy Boguchwałę poprzez pokazani jej nowych osiedli mieszkaniowych, ale także takich miejsc jak: Boguchwalskie Forum Rozwoju wspierające osoby chcące rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (jest to wyremontowany budynek, zbudowany z czerwonej cegły w otoczeniu pięknie zagospodarowanego zielonego placu z restauracją Genius) oraz Centrum Rozwoju Społecznego, w którym odbywają się warsztaty, pokazy czy spotkania dla mieszkańców gminy. Film pokazuje też Niechobrz jedną z miejscowości gminy Boguchwała, gdzie można się zachwycać przyrodą i panoramą na miasto Rzeszów podczas pieszych lub rowerowych wycieczek. Podczas filmu poznajemy także chór DEO Gloria i odwiedzamy jedna z wielu podkarpackich winnic. Właściciel winnicy pokazuje swoje winnice a także budynki w których produkuje i przechowuje wino. Na zakończenie odwiedzamy drewniane wiaty w których można odpocząć wędrując po Gminie Boguchwała i zapoznać się z licznymi ciekawostkami dotyczącymi regionu.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Czarna, powiat bieszczadzki: film rozpoczyna krótka wędrówka po pięknych, zalesionych bieszczadzkich szlakach, pośród których płynie Czarny potok. Podczas zwiedzania gminy Czarna poznajemy liczne, bardzo dobrze zachowane cerkwie, Galerię Barak gdzie możemy poznać dzieła regionalnych twórców oraz Muzeum Historii Bieszczad. W gminie funkcjonuje także gospodarstwo ekologiczne „Bieszczadzka heca”, które specjalizuje się w przetworach, uprawie ziół czy produkcji wyrobów z mleka. Na zakończenie odwiedzamy „Bieszczadzką Sobanię” miejsce spotkań bieszczadzkiej kultury i muzyki.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Brzozów: wędrówkę po gminie rozpoczynamy od Dworca Kolejowego, na którym nie zatrzymał się żaden pociąg, gdyż nie zbudowano torów. Następnie poznajemy XV wieczny drewniany Kościół w Humniskach, Bazylikę Kolegiacką z XVII wieku oraz XVIII wieczną Bazylikę w Starej Wsi z Ogrodem Biblijnym. Kolejnym punktem jest piękny brzozowski rynek a następnie Muzeum Regionalne, gdzie możemy podziwiać XIX wieczne fajki i grzebienie z kości rogowej. W odnowionym Domu Kultury odbywają się różnoraki zajęcia, warsztaty i bardzo popularne zajęcia taneczne. Film pokazuje także piękne ruiny Uzdrowiska Brzozów. Udajemy się także do Stowarzyszenia Ludzi Twórczych, którego członkinie zajmują się dzierganiem przepięknych brzozowskich koronek, do miejscowego PCK, które wspiera osoby niepełnosprawne oraz gospodarstwa ogrodniczego w Humniskach zajmującego się hodowla kwiatów. Podróż po gminie kończymy przejażdżką ciuchcią „Strzała Południa”.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Kolbuszowa: do odwiedzenia gminy zaprasza nas Zespół Ludowy. Wędrując po niej poznajemy rzekę Nil i mieszkające tutaj krokodyle, które upodobały sobie zielone bulwary miasta. Następnie odwiedzamy kolbuszowski Skansen z Leśną Osadą, gdzie suszy się szyszki i runo leśne. Znajduje się tutaj także piękny dworzec kolejowy oraz świetlica dla młodzieży. W ostatnim czasie otwarty został Dom dziennego pobytu dla seniorów, który zapewnia osobom starszym opiekę ale także integrację i fizjoterapię. W gminie znajduje się także Kompleks Turystyczne „Brzówvka’ który jest miejscem nauk i  zabawy dla najmłodszych. Gmina posiada duże tereny zagospodarowane na pastwiska dla hodowli czerwonych krów rasy Limousine. W tej gminie powstaje również sztuka z materiałów z odzysku: biżuteria i piękne anielice w Atelier Madame – Górska. W jednej z miejscowości w Gminie w Weryni powstał Ośrodek jeździecko – rehabilitacyjny Mustang. Na koniec na wycieczkę po gminie zaprasza wypożyczalnia rowerów elektrycznych.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Radymno: film przedstawia piękno gminy Radymno, które rozpoczyna się od ujęcia doliny Sanu, w której położona jest gmina, a następnie z lotu ptaka ukazane są pola, łąki, zabudowa oraz infrastruktura techniczna. Oko kamery przybliża teren wykopaliskowy, gdzie prowadzone są od wielu lat badania archeologiczne dawnego plemienia irańskiego Scytów, którego obecność i ślady wykryto w miejscowości Chotyniec, a następnie pokazany zostaje nowoczesny sprzęt wykorzystywany do badań archeologicznych, za pomocą którego bez wykopalisk można zajrzeć w głąb ziemi oraz praca skanera  w 3D. Następnie przenosimy się do pięknego parku, w którym usytułowana jest zabytkowa, drewniana cerkiew z 1615 roku, pokazane zostaje jej wnętrze, bogate w wyjątkowe dzieła sztuki, zdobione osiemnastowieczną polichromią. W dalszej części filmu ukazana zostaje infrastruktura techniczna gminy Radymno przedstawiająca autostradę A4 oraz tereny przygraniczne stanowiące atut tego terenu.  Przy zjeździe z autostrady widzimy centrum targowe Giełdę Agro-Targi Wschód wraz ze sprzętem i maszynami wykorzystywanymi w rolnictwie. Pokazana zostaje baza rekreacyjno-sportowa, boiska, świetlica i place zabaw wykonane w ramach środków PROW. Film ukazuje także ruiny dawnego Zamku w Sośnicy na tle pięknego krajobrazu. Pokazana zostaje oferta turystyczna regionu, dziedzictwo kulinarne, poprzez organizowany Podkarpacki Festiwal Jadła Dworskiego, wraz z tradycjami i zwyczajami charakterystycznymi dla tego regionu, czyli wyplataniem wieńców dożynkowych. Gmina słynie z ekologii i dbania o środowisko naturalne dlatego ukazana zostaje oczyszczalnia ścieków w Skołoszowie oraz nowoczesne zbiorniki i pompy podczas pracy. Przenosimy się na piękne pola obsiane słonecznikami i kukurydzą, które przynoszą dochód rolnikom. W dalszej części filmu zaobserwować można zespół ludowy w trakcie występu, prezentujący się w pięknych strojach, które sfinansowane zostały w ramach środków PROW oraz pokazana zostaje garderoba zespołu wraz z nowymi strojami. Film kończy się rozmową z radnym gminy, w pięknej altanie położonej przy placu z usytułowanym sprzętem do aktywnego wypoczynku.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Lubaczów: film ukazuje piękną zabudowę wielokulturowego regionu Kresów Wschodnich. Odwiedzamy Kresową Osadę w Baszni Dolnej, to wioska tematyczna, która przenosi w przeszłość. Wchodzimy do wnętrza dworku, gdzie działa restauracja, w której można posmakować  kresowych potraw. Szef kuchni w Kresowej Osadzie opowiada o jadle kresowym, pokazując piękne regionalne dania. Wraz z wójtem gminy odwiedzamy muzeum na kolei. Wójt opowiada jak wyglądała rewitalizacja tych obiektów pokolejowych i przemysłowych, które przejęły funkcję turystyczną, zaś w tle pokazane zostają zabytkowe wagony, lokomotywa oraz Dworzec Basznia Dolna, które tworzą galerię kolejnictwa. Dodatkową atrakcją jest kolejka dla dzieci, operator kamery nagrywa krótki przejazd kolejką. Wchodzimy do muzeum kolejnictwa, w środku odtworzona jest stara poczekalnia z ławeczkami, zaś na ścianach wiszą zdjęcia ilustrujące dawny dworzec PKP. W ramach rewitalizacji w Baszni Dolnej powstało obserwatorium w wieży, z punktem widokowym. Wchodzimy do środka wieży, wewnątrz kręte schody, które prowadzą na górę. Oglądamy teleskop do obserwacji nieba, w który wyposażone jest obserwatorium. Ukazane są zbliżenia różnych obiektów na niebie. Film ukazuje również inwestycje gminy Lubaczów szczególnie drogi i ścieżki rowerowe. Gmina ma charakter rolniczy, w związku z tym pokazane są pola  uprawne i użytki zielone. Odwiedzamy gospodarstwo rolne zajmujące się hodowlą krów mlecznych. Właścicielka gospodarstwa opowiada o pracy i hodowli zwierząt pokazując budynki gospodarskie oraz prace maszyn rolniczych. Na zakończenie odwiedzamy miejsca dofinansowane ze środków ARiMR oraz PROW, jest to świetlica wiejską w Lubaczowie, w której stowarzyszenie kół gospodyń wiejskich, w pięknych kolorowych strojach, skrzętnie uwija się przy kuchni, przygotowując potrawy regionalne, gospodarstwo agroturystyczne świadczące usługi rekreacyjne w Hurcze, gdzie pokazane zostały drewniane domki wraz z wyposażeniem oraz w okolicach Krowicy Hołodowskiej i Krowicy Samej zalew, przekształcony z bagienka, z pomostami z miejscem do grillowania i zapleczem wyposażonym w sprzęt do pływania.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Zaleszany: to gmina wyróżniająca się od innych gęstością zaludnienia, wskaźnikiem przedsiębiorczości, a także bogatą infrastrukturą. Film rozpoczyna się od pokazania placu z ciężarówkami, jedną z nich prowadzi lektor, który podaje ciekawostkę, że gmina to zagłębie samochodów ciężarowych i działa tu aż 79 firm zajmujących się sprzedażą takich aut, dzieje się tak za przyczyną najniższych stawek podatku od środków transportu i to rzutuje na przedsiębiorczość gminy. Wędrówkę po gminie rozpoczynamy od spotkania z wójtem gminy, który na tle siłowni zewnętrznej i boiska sportowego opowiada  o walorach i korzyściach płynących z położenia gminy w sąsiedztwie trzech miast: Stalowa Wola, Tarnobrzeg i Sandomierz. W dalszej części filmu ukazane jest piękne ujęcie jeziorka, które stanowi dawne koryto rzeki San, we wsi Motycze Szlacheckie i nawiązując do dawnej historii jest ciekawym zabytkiem  architektury militarnej (z czasów wojny ze Szwedami). Jest to obszar atrakcyjny zarówno pod względem krajobrazowym jak i przyrodniczym. Z terenów nadwodnych przenosimy się na lotnisko do Turbii, to jedyne lotnisko w Polce i jedno z niewielu w Europie, gdzie osoby niepełnosprawne, także na wózku, mogą odbyć szkolenie szybowcowe i zdobyć licencje. Pokazane są piękne ujęcia lecących szybowców na tle kłębiastego nieba oraz osoby niepełnosprawne poruszające się o kulach, zmierzające w kierunku stojących szybowców. Ponownie przenosimy się do spotkania z wójtem, który opowiada o pozyskiwaniu środków unijnych na inwestycje znajdujące się w gminie. Zaprezentowana zostaje zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Kępiu Zaleszańskim oraz świetlica posiadająca kręgielnię. Pokazano również perełkę, a zarazem największą inwestycję kubaturową w dziejach gminy – Centrum Kultury w Zaleszanach, w którym będzie mieć swoją siedzibę GOK, Biblioteka, remiza strażacka i gminna kuchnia. Film przedstawia prace budowlane tego obiektu. Następnie przenosimy się do Kotowej Woli, gdzie trwają postępujące prace remontowe zabytkowego dworku, perły architektonicznej zbudowanej w stylu klasycznym. Odwiedzamy również KGW w Zbydniowie, gdzie pokazane są panie w pięknych strojach ludowych robiące ozdóbki z bibuły. Jedziemy także do Gospodarstwa Agroturystycznego „Madejówka”, gdzie przyglądamy się zajęciom grupy dzieci z zakresu: co dzieje się i co słychać na wsi. Pokazana jest wiejska zagroda, budynki gospodarskie zwierzęta tj. lamy, konie, kaczki, osiołki, kozy, które są karmione przez dzieci.  W pięknej scenerii otaczającej przyrody oraz płynącej rzeki San, spotykamy się z z-cą Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR, który opowiada o możliwościach wykorzystania środków przez rolników z programu dotyczącego inwestycji zapobiegających przedostawaniu się azotu do gleby. Rozmawiamy również z przedstawicielem  Polskiej Grupy CNC, która stała się znaczącym dostawcą maszyn w Polsce i w Europie i która rozwija się dzięki środkom z PROW, w ramach których  zakupiono wielkogabarytową maszynę do obróbki stali. W tle ukazane jest wnętrze hali produkcyjnej i robotnicy w trakcie pracy. Kolejną odwiedzaną firmą jest Firma Witański Meble, która inwestuje w nowe technologie stosowane w branży meblarskiej. W tle hala produkcyjna oraz stolarze przy pracy. Film kończy się pokazaniem krajobrazu gminy Zaleszany z lotu ptaka.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Żurawica: film rozpoczyna się od ukazania pomostu na stawie, z którego lektor wita wszystkich i zaprasza do odwiedzenia gminy Żurawica, atrakcyjnej dla miłośników pięknych krajobrazów, dzikiej przyrody oraz ogrodów botanicznych, a także  pasjonatów zabytków, militariów i historii kolejnictwa. Rozpoczynamy od rozmowy z wójtem gminy, który opowiada o atutach gminy. W tle pokazany stadion sportowy, stacja kolejowa z portem przeładunkowym oraz węzeł komunikacji drogowej z lotu ptaka. Odwiedzamy autorkę art. qulitów, która pasję połączyła z zawodem. Wykonuje ona ze skrawków materiałów prawdziwe dzieła sztuki, szyje obrazy. Pokazana jest Pani Sylwia w swojej pracowni przy maszynie oraz prace wykonane przez nią.  Kolejnym odwiedzanym miejscem jest zabytkowy kościół Świętej Trójcy w Kosienicach, perła neoromańskiej architektury sakralnej usytułowany w lesie i zwanym „kościołem w lesie”. W dalszej kolejności odwiedzamy Bolestraszyce i zespół pałacowy i dworski. Wraz z dyrektorem Arboretrum udajemy się na spacer po pięknym ogrodzie, alejkami wśród drzew i krzewów. Podziwiamy ogród sensoryczny dostępny nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Na terenie Arboretrum znajduje się fort z czasów wojny, który został wkomponowany w szatę roślinną. Przenosimy się do Twierdzy Przemyśl, czyli do Fortu głównego, altyleryjskiego, zwanego Fortem 12 „Werner”. W tle widzimy wnętrze Fortu z obrazami ilustrującymi czasy wojny oraz broń altyleryjską. Rozmawiamy tam z Panem Bogdanem Motylem, który opowiada o załodze Fortu 12 „Werner” oraz o zniszczeniach Fortu w czasie wojny. W dalszej kolejności w zadrzewieniach pokazane zostają ruiny fortu trzynastego, San Rideau, który został wysadzony w 1915 r. Zachowane do dzisiaj forty obrazują rozwój sztuki obronnej w II połowie XIX i na początku XX w. Skoro jesteśmy przy historii militarnej odwiedzamy Pierwszy Batalion Czołgów im. Płk. Józefa Koczwary, stacjonującego na terenie gminy. W Sali tradycji widzimy replikę tankietki TKS wykonaną w skali 1:1 oraz namalowany na ścianie czołg, a ppłk. Pierwszego Batalionu, którego tam spotykamy, opowiada o historii. Wracamy znów na stadion sportowy do rozmów z wójtem gminy. Opowiada on o położeniu gminy, infrastrukturze, zabytkach zaś w tle pokazane są krajobrazy gminy Żurawica. Odwiedzamy Klub Seniora, który na terenie gminy działa od niedawna ale zaspokaja oczekiwania osób starszych, poprzez udział w warsztatach i różnych spotkaniach przygotowanych dla seniorów, tak wypowiada się jedna z seniorek. Pokazani są seniorzy ćwiczący na sprzętach siłowych, rowerkach i z piłkami, kobiety wykonujące robótki ręczne, które śpiewają starą piosenkę „Używaj pukiś młody, dopóki humor masz…”. Z Klubu Seniora przenosimy się na łono natury, widać obsiane pola i piękne winnice we wsi Batycze, gdzie swoje gospodarstwo rolne prowadzi Pan Henryk, który oprócz rzepaku, kukurydzy i pszenicy uprawia również winnice. Pokazane są budynki gospodarskie, sprzęt rolniczy oraz winnice, z której czerwone wino wzięło udział w konkursie Win Polskich, organizowanym w Poznaniu i uzyskało brązowy medal. W dalszej części filmu rozmawiamy z z-cą Dyr. Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR, rozmowa prowadzona jest w pięknym ogródku na tle kwitnących kwiatów rosnących w klombach. Rozmowa dotyczy zmian w zakresie systemu rejestracji i identyfikacji zwierząt. Pokazane są zwierzęta z grupy jeleniowatych i koniowatych oraz drób, a także bydło. Na koniec spotykamy się z Panem Piotrem Pilchem, Wicemarszałkiem Województwa Podkarpackiego, który podsumowując wizytę w Żurawicy opowiada o środkach finansowych, pozyskanych przez podmioty będące na liście rezerwowej. Pokazany zostaje plac zabaw oraz strefa rekreacji zlokalizowana przy szkole w Wyszatycach, o których to opowiada Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Oświatowych. Mówiąc o inicjatywach finansowanych ze środków unijnych odwiedzamy świeżo wyremontowaną salę, w której ćwiczy Harcerska Orkiestra Dęta w Żurawicy. Rozmawiamy z założycielem, opowiada nam o wymogach akustycznych Sali, o sprzęcie zakupionym ze środków PROW, zaś w tle pokazany jest zespół ubrany w mundurki harcerskie podczas próby. Film kończy się na malowniczych ruinach fortów położonych wśród zieleni.

 


Audiodeskrypcja tekstowa:

Gmina Przeworsk: lektor zaprasza do odwiedzenia gminy Przeworsk mówiąc o jej atutach, historii i życiu współczesnym, w tle autostrada, pokazane są również zabytki, kolej, ruiny. Odwiedzamy Urząd Gminy, lektor opowiada o nowym herbie Przeworska, zamieszczonym przy wejściu do budynku. W słonecznej, jesiennej aurze w pobliżu skateparku rozmawiamy z  wójtem gminy, który opowiada o inwestycjach o nowo otworzonym Centrum Integracji Społecznej w Chałupkach, o jego roli, zadaniach i o członkach. Pokazane jest Centrum od środka, czyli warsztat gastronomiczny, kuchnia z wyposażeniem, w której osoby w fartuchach rozkładają posiłki na talerze. Wychodząc naprzeciw osobom niepełnosprawnym i potrzebującymi w Centrum została otwarta wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Pracownik pokazuje wnętrze tej wypożyczalni omawiając i pokazując znajdujące się tam sprzęty takie jak: wózki inwalidzkie, koncentratory tlenowe, podnośniki transportowe, pionizatory. Pokazane jest również przebudowane wnętrze Urzędu Gminy przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Wójt opowiada o wykończonym mieszkaniu, które posłuży osobom, chwilowo nie mogącym korzystać z własnego domu, czy to ze względu na pożar, czy inny kataklizm. Pokazane jest małe schludne mieszkanko: kuchnia, pokoik, łazienka, wszystko estetycznie wykończone, przygotowane do zamieszkania. W dalszej części filmu ukazane są krajobrazy Przeworska z lotu ptaka, zabudowa i drogi.

Przenosimy się do Świętoniowej gdzie z lotu ptaka pokazane jest Centrum opiekuńczo-mieszkalne, w którym wsparcie znajdą osoby niepełnosprawne i ich rodziny.

Gmina inwestuje również w infrastrukturę sportową. Kamera pokazuje skatepark oraz młodzież i dzieci jeżdżące rowerami i hulajnogami na zamieszczonych pochylniach. Obiekt ten powstał z pozyskanych środków z PROW. Wójt podaje informację, że w ramach tych środków wybudowano również ścieżki rowerowe, siłownie, a także hale sportową. Oko kamery pokazuje wszystkie te inwestycje.

W dalszej części filmu wędrujemy do Świętoniowej na plac budowy nowoczesnej stacji uzdatniania wody. Pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej opowiada o tej inwestycji, w tle koparki przy pracy oraz robotnicy z łopatami równający teren. Gmina położyła również nacisk na budowę dróg, pokazane są drogi w gminie w różnych ujęciach. Przenosimy się do drewnianego grzybka, o jego funkcjach opowiada kierownik Referatu Przedsięwzięć Publicznych, Inwestycji i Remontów. Pokazana zostaje podłoga, oświetlenie, monitoring, a także występ zespołu śpiewaczego. Skoro mowa o  szerzeniu kultury odwiedzamy grupę dziecięcą „Szafirowe nutki”, która ma na swoim koncie wiele osiągnięć m.in. nagranie do teledysku zespołu Piersi. Pokazane zostają ujęcia z tego nagrania, śpiewający chór dziecięcy w białych strojach, niektóre ze skrzydłami i złożonymi rękoma oraz wypowiedzi dzieci o wrażeniach z tego nagrania. Oglądamy również krótki występ chóru czterogłosowego Veritas, działającego przy GOK w Przeworsku. Występ nagrany jest wewnątrz kościoła, chór śpiewa kościelną pieśń.

W gminie Przeworsk działa wielu twórców ludowych, którzy dbają o kultywowanie tradycji tego regionu. Odwiedzamy panią, która pokazuje wyszyte przez siebie gorsety, kwiaty zrobione z liści kukurydzy i różańce z nasion roślin zbożowych.

Następnie kamera pokazuje pola uprawne zaś lektor podaje informację, że co drugi, aktywny zawodowo mieszkaniec pracuje w sektorze rolniczym. Pokazane są ujęcia pól, zagród gospodarskich z lotu ptaka. Na tle zagrody gospodarskiej rozmawiamy z Dyrektorem Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR, który mówi o dopłatach obszarowych. W trakcie jego wypowiedzi prezentowane są maszyny rolnicze przy pracy w polu. Odwiedzamy KGW z Gorliczyny. Panie w pięknych strojach ludowych uwijają się w kuchni przy przygotowywaniu posiłków. Jedna z członkiń opowiada o przepisie na barszcz czerwony, którym panie wygrały bitwy regionów oraz o możliwościach jakie dają kołom środki pozyskane z Agencji.

W dalszej części filmu odwiedzamy przedsiębiorcę, który złożył wniosek, pozyskał środki z PROW i otworzył swoją działalność. Pokazany jest gabinet, zakupiony sprzęt oraz klientka w trakcie zabiegu. Kolejny przedsiębiorca to założyciel pizzerni w Przeworsku. Pokazane jest jak wyrabia ciasto z jakich produktów, jak wypieka pizzę w specjalnym piecu sprowadzonym z Włoch, właściciel częstuje pizzą i opowiada o tym jak pozyskał środki. Film kończy się migawką z odwiedzonych miejsc oraz informacją lektora, że był to 10 i ostatni odcinek z serii wPROWadzamy zmiany.

Obrzędy świąt Wielkanocy miały związek z ideą zmartwychwstania Chrystusa oraz odrodzenia się przyrody po zimie. Zarówno w liturgii i obrzędach kościelnych jak i w ludowej obrzędowości Wielkanoc symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią. Na Podkarpaciu istnieje wiele obrzędów i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, które prezentujemy w filmie. Film wyprodukowany na zlecenie Samorządu Województwa Podkarpackiego przez Telewizję Polską S.A. Premiera emisji odbyła się w maju 2022 roku w TVP 3 Rzeszów.

Obrzędy związane ze Świętem Plonów są mocno zakorzenione w podkarpackiej tradycji ludowej, są bowiem zwieńczeniem rolniczego trudu i ciężkiej pracy. Film przedstawia i promuje dziedzictwo kulturowe i tradycja na obszarach wiejskich. Film wyprodukowany na zlecenie Samorządu Województwa Podkarpackiego przez Telewizję Polską S.A. Premiera emisji odbyła się w listopadzie 2021 roku w TVP 3 Rzeszów.

Film przedstawia inwestycje i zmiany jakie zaszły na obszarach wiejskich podkarpacia na przestrzeni ostatnich lat, dzięki wykorzystaniu funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Filmy przedstawiają inwestycje i zmiany jakie zaszły na obszarach wiejskich podkarpacia na przestrzeni ostatnich lat, dzięki wykorzystaniu funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat rzeszowski: Wędrówkę po powiecie rzeszowskim rozpoczynamy od pięknych widoków z lotu ptaka. O tym regionie podkarpacia opowiada Starosta Rzeszowski zapraszając jednocześnie do zwiedzania. W pierwszej części odwiedzamy Park Naukowo – Technologiczny w Dworzysku, następnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z siedziba w Górnie, gdzie swoje miejsce odnajdują osoby zmarginalizowane i potrzebujące pomocy. Kolejnym miejscem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mrowli, gdzie uczą się dzieci niesprawne intelektualnie w wieku od 7 do 24 lat. Uczniowie oprócz zajęć lekcyjnych uczą się także zawodu i pracują w ośrodkowym ogrodzie. Film pokazuje także piękne trasy rowerowe powstałe na szlaku Green Velo oraz Siedlisko bobrów w rezerwacie Mójka w Kąkolówce i Futomie. Następnie zwiedzamy kilka ciekawych miejsc, a są to: Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej, Skansen w Markowej, Klasztor w Borku Starym, Tężnie Solankowe w Dąbrówce, Ruiny Zamku w Dąbrówce Starzeńskiej i Pałac Wodzickich w Tyczynie. Następnie udajemy się do Harty, gdzie funkcjonuje Gospodarstwo Ekologiczne specjalizujące się w uprawie starych zbóż, szczególnie płaskórki i orkiszu. Kolejnym etapem zwiedzania powiatu rzeszowskiego jest wizyta w gospodarstwie w Błażowej, gdzie oglądamy silosy do przechowywania zboża oraz stację żywieniowa dla bydła i trzody chlewnej. W Borku Starym w odremontowanym Centrum Kultury Wsi poznajemy zespół ludowy, który przygotował krótki występ w zakupionych ze środków PROW pięknych strojach rzeszowskich. Wycieczkę po powiecie kończymy w zakładzie Mechaniki Pojazdowej w Straszydlu, który także został doposażony w ramach środków PROW.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat leski: Wędrówkę po powiecie Leskim rozpoczynamy bieszczadzką ciuchcią przez las. Następnie wędrujemy po Połoninie Wetlińskiej i do Dołżycy, gdzie znajduje się pensjonat i stadnina koni. Atrakcją dla gości są tutaj przejażdżki bryczką i pojazdami traperskimi. Atrakcją tego terenu są także drezyny rowerowe    oraz loty szybowcami. Następnie odwiedzamy liczne w powicie galerie, gdzie znajdziemy wiele dzieł lokalnych twórców. Następnie odwiedzamy restaurację „Szeherezada” w Cisnej, gdzie można zjeść, odpocząć i posłuchać muzyki. Maszerujemy także słynnym szlakiem architektury drewnianej, szlakiem naftowym oraz chasydzkim. Kolejnym punktem wędrówki jest Bieszczadzka Szkoła rzemiosła, w której uczniowie poznają i uczą się ginących zawodów. Przyglądamy się także rozwijającej się infrastrukturze drogowej - budującym się drogom i mostom.  Na koniec odwiedzamy gospodarstwo ekoturystyczne specjalizujące się w serowarstwie. Właścicielka Pani Bożena pokazuje jak waży się pyszne sery z krowiego mleka. Następnie udajemy się do Bezmiechowej Górnej na plantacje pysznych borówek amerykańskich i do warsztatu mobilnego docięcia i łupania drewna. Wycieczkę po powiecie leskim kończymy tak jak rozpoczynaliśmy i odjeżdżamy kolejką bieszczadzką.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat bieszczadzki: W powiecie wita nas bieszczadzka kapela LIREPI i widoki dzikiej, pięknej przyrody widzianej z drona. Na początek starosta bieszczadzki zaprasza wszystkich chętnych na wędrówki po powiecie nowymi i przebudowanymi mostami i drogami. Następnie zwiedzamy miejscowość Zatwarnicę, niegdyś bardzo gęsto zaludnioną miejscowość między innymi przez Bojków i Łemków. Mieści się tu muzeum w drewnianej Bojkowskiej chacie, w której widzimy wiele przedmiotów użytkowych z tamtego okresu. Dalej udajemy się do Lutowisk gdzie znajduje się EKO MUZEUM trzy kultury – a jest to przyrodnicza ścieżka, którą wędrując poznajemy różne zakątki regionu. Kolejnym etapem jest zwiedzanie Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych gdzie widzimy zabytkowe maszyny młynarskie, cepy młocarnie. Odbywają się tutaj także warsztaty wypieku chleba, bułeczek i proziaków. Także w Ustrzykach Dolnych zaglądamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jest to placówka dedykowana dzieciom ze szczególnymi potrzebami. Mogą one tutaj aktywnie spędzać czas. Następnie udajemy się do szpitala powiatowego, gdzie możemy zobaczyć wyposażenie sal chorych i zabiegowych, z których mogą korzystać miejscowi i turyści. Kolejnym etapem naszej wycieczki jest zagroda edukacyjna połączona z hodowlą krów rasy czerwonej. Właścicielka gospodarstwa Pani Beata prowadzi dla najmłodszych warsztaty. Widzimy stół w sadzie zastawiony produktami wytworzonymi w gospodarstwie. Kolejnym etapem naszej podróży jest gospodarstwo rolne we wsi Polana. Właściciel hoduje tutaj konie rasy huculskiej, które swobodnie biegają po bieszczadzkich górach. Następnie odwiedzamy czatownię. Jest to malutka drewniana chatka, w środku lasu. Jej właściciel wypożycza ją wielbicielom przyrody i zwierząt, ale także fotografom, którzy przy odrobinie szczęcie mogą obserwować z niej niedźwiedzie, żubry czy wilki. Na koniec odwiedzamy salon fryzjerski w Wojtkowej, widzimy tutaj właścicielkę, która czesze jedną ze swoich klientek. Informuje nas że wyposażenie salonu zakupione zostało ze środków PROW 2014-2020.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat mielecki: Powiat mielecki to „lotnicza kraina”. Na początku odwiedzamy Specjalną Strefę Ekonomiczną i obserwujemy ją z lotu ptaka. Do odwiedzenia powiatu zaprasza nas Starosta Mielecki, wymieniając najważniejsze inwestycje w tej okolicy tj. drogi i mosty. Przemieszczamy się teraz do strefy budującej helikoptery i samoloty w tym te przeznaczone dla rolnictwa. Odwiedzamy także firmę zajmującą się budowa symulatorów lotniczych,  mielecki szkoły, które systematycznie rozwijają się i są remontowane a następnie szpital powiatowy, który aktualnie jest remontowany i doposażony w niezbędny sprzęt medyczny. Następnie przenosimy się na łono przyrody, podziwiamy Lasy Puszczy Sandomierskiej oraz Wisłę i Wisłokę. Rzeki dają możliwość rozwoju turystyki wodnej, ale stanowią także duże zagrożenie dla mieszkańców regionu, powodując zalewanie całych miejscowości.
W powiecie odwiedzamy także rolników i przedsiębiorców, którzy pozyskali środki w ramach PROW 2014-2020. W Czerminie poznajemy gospodarstwo specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej oraz uprawie rzepaku i pszenicy. W Borowej poznajemy gospodarstwo w którym dominuje hodowla krów, a pozyskane środki UE właściciel zainwestował w robot udojowy, oraz GPS nadzorujący siew i opryskiwanie gruntów. W Mielcu dzięki środkom PROW powstał gabinet rehabilitacji, a w Grochowem żłobek dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Na zakończenie, na spacerze, wśród mieleckiej zieleni spotykamy się z Marszałkiem Województwa Władysławem Ortylem. Pan Marszałek podkreślił, jak ważne jest sięganie po środki unijne, które maja ogromny wpływ na rozwój obszarów wiejskich.

Audiodeskrypcja tekstowa:

Powiat jarosławski: Wędrówkę po powiecie jarosławskim rozpoczynamy od Więzy Widokowej na górze Iwa w Pruchniku, skąd można podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Podróż rozpoczynamy w towarzystwie starosty jarosławskiego na pruchnickim rynku. Widzimy tutaj uliczki ze specyficzną dziewiętnastowieczną architekturą i zabytkowe kamieniczki. W dalszej części odwiedzamy Perłę Drewnianej Architektury w Chłopicach, jest to Kaplica Dzwonnica z XVIII wieku, Leśne Kurhany. Następnie udajemy się do miejscowego muzeum pożarnictwa w  Chłopicach, gdzie znajdują się  pompa ssąco tłocząca z początków XX wieku, sikawka konna a także hełmy ochronne z czasów I i II Wojny Światowej. Następnie poznajemy region pod względem rozwoju i rozbudowy lokalnych dróg i szlaków komunikacyjnych, a także szpital powiatowy po przebudowie i modernizacji z nowoczesnym blokiem operacyjnym. Następnie udajemy się z wizytą do szkoły branżowej, gdzie obserwujemy przyszłych kucharzy, piekarzy cukierników i fryzjerów w nowoczesnych świetnie wyposażonych pracowniach. Kolejnym punktem wycieczki po powiecie jest wizyta w gospodarstwie w Świętem, zajmującym się głównie uprawą zbóż. To duże 220 hektarowe gospodarstwo w którym pracują nowoczesne maszyny, ciągniki a wszystko sterowane jest przez GPS. Następnie udajemy się do rodzinnego gospodarstwa trzody chlewnej w Manasterzu. W miejscowości Pruchnik oglądamy plac zabaw dla dzieci, zewnętrzną siłownię i cieszący się ogromną popularnością tenis stołowy. Następnie udajemy się do Chwałowic jednej z miejscowości powiatu, która jako jedna z pierwszych poddana została scaleniom gruntu. Wicemarszałek Województwa Piotr Pilch informuje nas że województwo podkarpackie jest największym beneficjentem środków UE przeznaczonych na scalenia. Wiele tych prac zostało wykonanych we wschodnich powiatach województwa w tym, w powiecie jarosławskim. Pan Marszałek podkreślił, że na scalenia województwo do tej pory otrzymało ponad 318 milionów.

Filmy przedstawiają inwestycje i zmiany jakie zaszły na obszarach wiejskich podkarpacia na przestrzeni ostatnich lat, dzięki wykorzystaniu funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Filmy przedstawiają inwestycje i zmiany jakie zaszły na obszarach wiejskich podkarpacia na przestrzeni ostatnich lat, dzięki wykorzystaniu funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Filmy przedstawiają inwestycje i zmiany jakie zaszły na obszarach wiejskich podkarpacia na przestrzeni ostatnich lat, dzięki wykorzystaniu funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

© 2024 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Back to top