Serwis Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Województwo Podkarpackie

Serwis Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Województwo Podkarpackie

Ruda Różaniecka zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka”. W dniu 28 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego przy al. Ł. Cieplińskiego 4 w Rzeszowie wicemarszałek Piotr Pilch uhonorował przedstawicieli lokalnych społeczności, którzy uplasowali się w pierwszej dziesiątce konkursu. Drugie miejsce zajęła miejscowość Bircza, natomiast brązowy laur przypadł sołectwu Cierpisz.

Tegoroczna edycja konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2020” była wyjątkowa pod wieloma względami. Konkurs przebiegał w jednym etapie, a komisja konkursowa wyłoniła laureatów na podstawie nadesłanych prezentacji multimedialnych oraz dokumentacji opisowych. W tym roku do konkursu wpłynęło aż 31 zgłoszeń. Jury składające się z 6–ciu przedstawicieli Departamentów Urzędu Marszałkowskiego miało wyjątkowo trudne zadanie, bowiem przygotowane przez gminy materiały prezentujące wsie stały na wysokim poziomie.

Od lat realizujemy Podkarpacki Program Odnowy Wsi, jako jedno z pięciu województw w Polsce. W ten sposób integrujemy i aktywizujemy połeczności wiejskie, dbając o zaspokajanie potrzeb społecznych i kulturalnych oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz modernizację przestrzeni wiejskiej. Program wspiera i zachęca do zaangażowania w realizację przedsięwzięć na rzecz własnej miejscowości, w oparciu o oddolnie wypracowane sołeckie strategie odnowy wsi. Na jego realizację przeznaczyliśmy z budżetu województwa już prawie 6,5 miliona złotych. Jednym z elementów programu jest konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka” i cieszę się, że co roku spotyka się on z tak wielkim odzewem – mówił w urzędzie wicemarszałek Piotr Pilch gratulując zwycięzcom, wyróżnionym oraz wszystkim, którzy zdecydowali się na udział.

Trzy czołowe miejsca zajęły:

  1. Ruda Różaniecka z gminy Narol,
  2. Bircza z gminy Bircza,
  3. Cierpisz z gminy Łańcut.

Na pozostałych miejscach uplasowały się:

  1. Krościenko Wyżne z gminy Krościenko Wyżne,
  2. Łopuszka Mała z gminy Kańczuga,
  3. Futoma z gminy Błażowa,
  4. Sarnów z gminy Tuszów Narodowy,
  5. Nosówka z gminy Boguchwała,
  6. Nagoszyn z gminy Żyraków,
  7. Radruż z gminy Horyniec- Zdrój.

Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka” przez Samorząd Województwa Podkarpackiego realizowany jest już od prawie dekady (to już dziewiąta edycja tego wydarzenia). Ma on na celu nie tylko ukazanie piękna wiejskiego krajobrazu, ale również dbałości mieszkańców o otoczenie, ma on promować ideę wspólnego działania społeczności wiejskiej, ukierunkowanego na uzyskanie wspólnej korzyści w postaci przyjaznej dla mieszkańców, zadbanej, pięknej wsi, stanowiącej wizytówkę nie tylko społeczności lokalnej, ale również regionu. Istotą konkursu jest również wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kulturalnej i społecznej.

Nagrody w konkursie ufundowane zostały ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich objętej PROW na lata 2014-2020.

Gratulujemy zwycięzcy, pozostałym laureatom oraz wszystkim wyróżnionym.
Już dziś zapraszamy do kolejnej edycji Konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2021”.

Copyright © 2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01, e-mail: urzad@podkarpackie.pl

Back to top